ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
БългарияЗабавлениеКултураНовиниПод небето

Кой познава село Гранит? 

Фестивалът ГРАНИТИАДА – едно необичайно „сборище“ на етно-групи, етно-ритуали, художници, танцьори, изложби и забавни игри, провеждано само на 50 км. от Пловдив, отваря врати към селото

      Кой познава село Гранит?  Не е голямо, но е добре известно покрай Гранитския дъб, най-старото дърво у нас и в Европа – почти на 1690 г.  А вече и покрай Фестивала ГРАНИТИАДА – едно необичайно „сборище“ на етно-групи, етно-ритуали, художници, танцьори, изложби и забавни игри, провеждано само на 50 км. от Пловдив.

      За втори път това събитие превърна малкото село в център на изкуството и творчеството, събирайки хора от всички възрасти и с различни интереси.  

      На площада на селото се разгърнаха множество творчески ателиета, където деца и възрастни имаха възможността да се докоснат до различни видове изкуство. Под ръководството на талантливи художници, участниците създаваха свои собствени шедьоври, използвайки разнообразни материали и техники. Ателие по живопис на художника от Гранит Таньо Павлов, Ателие по приложни изкуства, ателие по цианотипия, ателие за изработка на сувенири, където посетителите можеха да сътворят свой уникален сувенир – Гранитския дъб – най – старото дърво в България.

    Паралелно с творческите ателиета, бяха открити и три изложби на любители на живописта и приложните изкуства, обученията на които бяха част от проекта. Изложбата на курса на възрастни любители на живописта, обучени от известния художник Тоню Цанев – председател на читалището – бе в Галерия Гранит в читалището на селото. Две впечатляващи детски изложби пък имаше на площада .

    Едно от най-атрактивните събития на фестивала беше ретро фотосесията „Капсула на времето“, която пренасяше посетителите в различни периоди на 20 – ти век. В читалището беше подготвена специална експозиция с автентични костюми от разни епохи, където всеки желаещ можеше да се преобрази и да се снима на фона на етнографската експозиция „Изчезващия свят на 20-ти век“ в читалището в Гранит.

   Приятел на село Гранит от САЩ – колекционерът на български народни носии и др. Марвин Мьоле, полубългарин с корени от ГРАНИТ СИТИ, Илинойс – изпрати специални поздравления, но не успя да пристигне на място – в замяна на това тук бяха италианецът Томазо, холандката Елена , Дария, Алексей, Свитлана, Виктория и още от голяма група украински бежанци (киевляни и одесити).

Освен творческите ателиета, изложбите и музиката, посетителите имаха възможност да се насладят и на базара на местни екохрани, сувенири, старинни игри, дегустация на местни вина и други.

 Фестивалът се провежда по проект „Творческа програма Гранитиада“, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина